صفحه نخستسراسریشهرستانیفرهنگ ، ادب و هنر تالشگفتگوگزارشمقالاتارسالی های شماارسال نظرات و مطالبپیوند ها
کد خبر : 13930928152457     |     زمان انتشار : 1393-09-28 15:24:57     |     سرویس خبری : اخبار سراسری

محمدرضا عارف:

روزنامه کیهان صدای روزنامه کیهان است، نه حاکمیت / رابطه ام با دولت روحانی خوب است، اما ظاهرا دوستان کمتر به مشورت نیاز دارند / حالت خمودگی و ناامیدی در دانشجویان مشهود است

پایگاه خبری تحلیلی تالش نیوز به نقل از تیک:جنبش دانشجویی نباید به تریبون جریان‌های سیاسی خارج از دانشگاه تبدیل شود و نباید پرچم جریان‌های سیاسی توسط دانشجویان در دانشگاه به اهتزاز درآید.

رئیس بنیاد امید ایرانیان تاكید كرد: جنبش دانشجویی نباید به تریبون جریان‌های سیاسی خارج از دانشگاه تبدیل شود و نباید پرچم جریان‌های سیاسی توسط دانشجویان در دانشگاه به اهتزاز درآید. متاسفانه كمتر از این تجربه استفاده می‌شود، به گونه‌ای كه بعدا دانشجو متوجه می‌شود كه این فعالیت و اظهارنظرش غلط بوده است.

به گزارش پایگاه خبری «تیک» Tik.ir،دکتر محمدرضا عارف عصر امروز در نشست مشترک‌ تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های دولتی و آزاد که در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد، با اشاره به فراسیدن به ایام جانسوز رحلت پیامبر اکرم(ص) و امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) و روز وحدت حوزه و دانشگاه گفت: من افتخار می‌کنم شش سخنرانی در ماه آذر که ماه دانشجو است، حضور داشتم و افتخار می‌کنم در جمع شما دانشجویان حضور دارم چراکه اگر بخواهیم به آرمان‌ها و دستاوردهای انقلاب برسیم باید به دانشجویان اتکا کنیم. وی ادامه داد: این جلسه در زمانی برگزار می‌شود که جنبش دانشجویی با چالش‌هایی روبه‌رو بوده و هست و مسئولان وزارت علوم باید توجه به امور دانشجویان را در اولویت بگذارند و باید تلاش کنیم که این روند اصلاح شود.

عارف با اشاره به ارزش جوانان در کشور تصریح کرد: نگاه به جوانان باید نگاه اعتماد باشد که اوج آن در هشت سال دفاع مقدس است و بنده شک ندارم که اگر تهدیدی برای کشور ایجاد شود، مطمئنا دانشجویان در خط مقدم آن خواهند بود و در مباحث اجتماعی نیز همینطور، مثلا در بحران‌هایی مانند حوادث قریب‌الوقوع حضور دانشجویان می‌توان دید. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: به عنوان یک معلم دانشگاه اعتراف می‌کنم که دستاوردهای علمی ما مرهون دانشجویان خواهد بود و اگر می‌خواهیم رفاه و آرامش را در کشور داشته باشیم و برنامه‌های کلان‌مان را عملیاتی کنیم، باید به جوانان اتکا کنیم، حتی در دهه‌های اول انقلاب زمانی که در وزارت علوم خدمتگذار بودم، به دانشجو و جوان احترام می‌گذاشتم. وی با بیان اینکه نگران جنبش دانشجویی هستیم، خاطرنشان کرد: این شرایط، در شان دانشجو و انقلاب فرهنگی ما نیست و اگر امروز مدیران در دانشگاه‌ها با دانشجویان همکاری نمی‌کنند باید گذشته دانشجویی آن مدیر را باید بررسی كرد، به طوری كه اگر با دانشجو همفكری شود حتی می‌توان مشكلات بودجه‌ای دانشگاه‌ها را هم حل كرد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری اینكه شاخصه‌های بودجه‌ای زیادی داریم و هزینه‌هایی داریم كه نمی‌توان آن را كنترل كرد، ابراز داشت: بار این هزینه‌ها به دوش دانشگاه و دانشجویان خواهد افتاد. عارف اضافه كرد: اگر خطایی از سوی دانشجو صورت پذیرد، باید گفت كه بی‌شك او را متهم می‌كنند و باید مواظب بود تا این به امر دچار نشویم چراكه دانشجویان قدیم در امور عام‌المنفعه پیشتاز بودند و باید به این سمت برویم و باید از رفتارهای تند، پرهیز شود و رفتار خود را به گونه‌ای كنترل كنیم. رئیس بنیاد امید ایرانیان با اشاره به شبكه‌های اجتماعی مجازی عنوان كرد: شبكه‌های اجتماعی و فضای مجازی برای ما یك فرصت است و اگر از این فرصت خوب استفاده كنیم می‌توانیم به نتیجه‌های خوبی رسید و باید دانست اگر موضع اشتباهی در این فضا اظهار كردیم، ممكن است پشیمانی به بار آورد، پس باید با حوصله و سعه صدر اظهار نظر كرد به گونه‌ای كه اخلاق و سیاست را در موازات یكدیگر به پیش ببریم چراكه هدف، عملكرد را توجیه نمی‌كند و مسیر برای ما مهمترین چیز است كه با خرد جمعی می‌توان راه‌های رسیدن به هدف را هموار كرد. وی در خصوص استقلال فكری جنبش دانشجویان بیان كرد: جنبش دانشجویی نباید به تریبون جریان‌های سیاسی خارج از دانشگاه تبدیل شود و نباید پرچم جریان‌های سیاسی توسط دانشجویان در دانشگاه به اهتزاز درآید. متاسفانه كمتر از این تجربه استفاده می‌شود، به گونه‌ای كه بعدا دانشجو متوجه می‌شود كه این فعالیت و اظهارنظرش غلط بوده است. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاكید بر استمراز حركات جنبش دانشجویی بیان كرد: باید حركات دانشجویان مستمر و دائمی باشد و باید شرایط استمرار آن را درك كنیم و سعی داشته باشیم در چارچوب عمل كنیم و اگر درصدد اصلاح آئین‌نامه هستید، باید به گونه‌ای آن را در از طریق مراجع مربوطه پیگیری كنید تا به مشكل برنخورید. عارف افزود: باید بر رسیدن به حداقل آسیب‌پذیری، برنامه‌ریزی كنید و باید آسیب‌ها و هزینه‌های غیرضروری حذف شود. به طوری كه این روند باید با دانشجویان بعد از خود تحویل داده شود چراكه این جنبش به امانت نزد شماست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به همسویی جنبش دانشجویی با تشكل‌های دیگر یادآور شد: راهی جز ارتباط با تشكلات همسو ندارید، پس باید دنبال وحدت به معنی واقعی و همدلی با تشكلات دانشجویی دیگر باشید چراكه اهداف این جنبش به نوعی مشترك است و حتی می‌توان با رقبا نیز همفكری كرد زیرا یكی از مشكلات این جنبش انحصارطلبی است و باید یك رقابت بدون الصاق برچسب به دیگری در این جنبش مطرح شود. وی با بیان در دانشگاه رقابت بر سر جذب حداكثری باشد، گفت: باید كسانی كه با شما حتی دشمنی دارند، جذب شوند تا بیایند و اصلاح‌ شوند. حتی بعد از فارغ‌التحصیلی همان طیف سازنندگی كشور شركت داشته باشند. رئیس بنیاد امید ایرانیان در ادامه به جهاد علمی اشاره كرد و ادامه داد: مطالبه نظام از دانشجویان همین بحث جهاد علمی است؛ یعنی بحث آموزش و تحصیل و باید دانست كه با شعار نمی‌توان كشور را اداره كرد و حرف اول و آخر را علم می‌زند. عارف با یادآوری وضعیت روحی و عصبی دانشجویان اظهار داشت: دانشجویان ما یك حالت خمودگی و ناامیدی در آنها مشهود است و باید این فضا تغییر كند. البته باید گفت این فضا یعنی فضای ناامیدی و امنیتی و تك‌بعدی شدن دانشگاه‌ها توسط اشخاصی بر محیط دانشگاه‌ها تحمیل شد و اكنون نیز این اشخاص درصدد هستند تا همین وضعیت ثابت بماند اما شما دانشجویان باید این فضا را تغییر بدهید. این استاد دانشگاه با بیان اینكه انتقاد یكی از فعالیت‌های دانشجویان است، تصریح كرد: دانشجو باید منتقد باشد اما این انتقاد باید سازننده و بجا باشد یعنی حتی باید از دولت همسو نیز انتقاد كرد اما این انتقاد درست و سازننده باشد كه از اینرو می‌توان به برگزاری كرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها اشاره كرد. وی تاكید كرد: باید مسائل و مشكلات كرسی‌های آزاداندیشی باید حل شود به گونه‌ای كه بعد از برگزاری كرسی‌های آزاداندیشی افراد بازداشت نشوند كه این شایسته دانشجویان ما نیست. رئیس بنیاد امید ایرانیان در خصوص انتخابات آتی مجلس خاطرنشان كرد: جنبش دانشجویی نمی‌تواند بی‌تفاوت از كنار مسائل سیاسی و انتخابات بگذرد و باید در آن حضور داشته باشد و باید در صحنه‌ها نیز پیشتاز باشد و انتخابات مجلس نیز از جایگاه بالایی برخوردار است كه باید همگان بخصوص گروه‌های سیاسی مخالف و همچنین گروه‌های سیاسی موافق برای حضور در انتخابات تشویق شوند. عارف درباره ذات اصلاح‌طلبی یادآور شد: ذات اصلاح‌طلبی مسئولیت‌پذیر است چراكه اصلاح‌طلبان در انقلاب سهیم بودند و به حریفان خود می‌گویند باید آماده ورود به میادین انتخاباتی باشند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به عملكرد مجلس در رابطه با استیضاح رضا فرجی دانا وزیر سابق علوم ابراز داشت: جای گلایه دارد كه چرا نباید آقای فرجی دانا از وزارت علوم به كارش ادامه دهد به طوری كه در خصوص گزینه‌های پیشنهادی از سوی رئیس جمهور كم‌لطفی‌هایی شدكه البته بعد از فراز و نشیب‌های بسیار دكتر فرهادی كه سابقه علمی و مدیریتی خوبی هم دارند، به عنوان وزیر علوم تعیین شدند. وی با تاكید بر اینكه ما مجلسی می‌خواهیم كه با اقتدار كامل به كار خود برسد، عنوان كرد: برای داشتن این مجلس، باید جدیت بیشتری داشته باشیم و به نظر مردم احترام بگذاریم و هر تصمیمی مانند تصمیم انتخابات سال 92 باید تنها از سوی مردم اتخاذ شود. اگر می‌خواهیم مشکلات کشور را رفع کنیم، باید مجلس شایسته‌ای داشته باشیم و در این راستا باید برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهیم. در این راستا همگان را باید تشویق به حضور جدی و مشارکت در انتخابات مجلس کنیم، گروه‌های همسو و غیرهمسو نیز می‌توانند در این انتخابات مشارکت داشته باشند. عارف با یادآوری اینکه مجلس آینده باید کاردان باشد و بتواند مشکلات را رفع کند، تاكید كرد: دولت به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل کند و در این راستا مجلس باید به دولت کمک کند؛ در این راستا دولت باید در فضایی کار کند که آرامش لازم را داشته باشد تا بتواند مشکلات مردم را رفع کند. وی در بخشی دیگری از این نشست به پرسش های دانشجویان پاسخ داد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سووال یکی از دانشجویان درباره نامه «مهرداد بذرپاش» نماینده مردم تهران به وی در مورد مسایل کشور گفت: وقت ندارم به این مسایل بپردازم، اما حق هر فردی می دانم که موضع خود را بیان کند. وی افزود: اگر مشکلات کشور را بررسی کنیم مشخص می شود که این مشکلات مربوط به یکسال اخیر نبوده و مربوط به دولت گذشته است. عارف یادآور شد: در این راستا مجلس چه کمکی به دولت کرده که این مشکلات حل شود. وی همچنین در پاسخ به سووال دانشجوی دیگری مبنی بر اینکه آیا تعریف اصلاح طلبی بعد از انتخابات 92 تغییر کرده یا نه، گفت: تعریف اطلاح طلبی ربطی به انتخابات ندارد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد: همواره شعارهایی که مطرح کردیم مبتنی بر خردورزی، اخلاق بوده و همواره اعتقاد داشتیم که باید اصلاح را از خود شروع کنیم، اینها تعاریفی است که از گذشته وجود داشته و بعد از انتخابات 92 تغییری نکرده است. عارف در پاسخ به سووال دانشجویی مبنی بر اینکه ارتباطش با دولت یازدهم چگونه است نیز افزود: رابطه ام با دولت روحانی رابطه خوبی است، البته دوستان کمتر به مشورت نیاز دارند، از این رو خیلی زمینه ارتباط کاری با هم نداریم. وی یادآور شد: همه عزیزان زحمت می کشند و من هم در حد وسع ناچیزم، اگر نیاز باشد در خدمت آنان هستم. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سووال دانشجوی دیگری مبنی بر اینکه آیا روزنامه کیهان صدای حاکمیت نظام است، گفت: روزنامه کیهان صدای روزنامه کیهان است. وی در پاسخ به سووال دانشجوی دیگری درباره ساز وکار حضور اصلاح طلبان در انتخابات مجلس افزود: برای ما فراتر از یک اتحاد، یک اجماع مورد توجه است. عارف ادامه داد: این اجماع را باید از داخل استان ها و شهرستان ها شروع کنیم و دوستان راهکارهای خود را در این زمینه ارائه کنند. وی افزود: به این موضوع خوشبین هستیم که ان شاالله با فرض اخلاق، خرد جمعی و عقلانیت به راحتی به اجماع برسیم.

عارف گفت: هنوز راهکارها و راهبردهای اجماع را مدون نکرده ایم، اما از شما جنبش های دانشجویی می خواهیم که در این راستا به ما کمک کنید. وی خاطر نشان کرد: آرزویم این است در انتخابات آتی دو فهرست باشد، اصلاح طلب و رقبا که بطور قطع باعث می شود که مجلس ارزشمندی داشته باشیم. در پایان مجری برنامه اعلام کرد که امروز(پنجشنبه) 27 آذر مصادف با تولد محمدرضا عارف است، از این رو برای وی کیکی را به محل سالن آوردند و دانشجویان این نشست، کتابی را به رسم یادبود به عارف تقدیم کردند.

گزارش تصویری این خبر

اشتراک در 100 درجه اشتراک گذاری در FaceBook اشتراک گذاری در Twitter ارسال ایمیل به دوستان در Gmail اضافه کردن به Google Bookmarks اضافه کردن به Google Reader ارسال ایمیل به دوستان در یاهو

نظرات خوانندگان
نظرات هیچ نظری ثبت نشده است
ارسال نظر
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن نظر : *
کد امنیتی : *

سراسری
حسن روحانی:
آرمان ما به سانتریفیوژ وصل نیست / سر میز مذاکره نه آنها و نه ما راجع به آرمان و اصول بحث نمی‌کنیم / کشور با انزوا نمی‌تواند رشد مستمر داشته باشد/ برای مسائل مهم همه‌پرسی بگذاریم
فایننشال تایمز:
زنگ خطر به صدا درآمد، رواج بی سابقه مواد مخدر در میان زنان جوان ایرانی
خبر «انتخاب» قطعي است/ به جز جلیلی، شهردار قم را هم به عنوان رقیب لاریجانی پیشنهاد داده اند/ عناد جبهه پایداری با لاریجانی ، مربوط به امروز نیست
ماجرای تصاویر خاص روی تی‌شرت‌های ٤٠‌هزارتومانی
سعید جلیلی رقیب لاریجانی در قم می شود؟
محمدرضا عارف مطرح کرد:
احتمال ارائه لیست مشترک توسط اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل
واکنش ها به بازگشت «انتخاب» پس از 90 روز (2) ؛
ابطحی: «انتخاب» همیشه جزء لیست فیوریت (Favorite) من بوده / دولت باید طرفدار آزادی اندیشه و بیان باشد، بخصوص «انتخاب» که سایت حامی دولت بود / بهترین دوست دولت، منتقدان منصف هستند
سیدحسن خمینی:
جامعه‌ای که آمادگی ظهور ندارد، هزاران مهدی(عج) هم در آن راهگشا نیست / اولین گام خوب بودن، کینه زدایی است
احمد توکلی:
گرفتن عکس خانم رقیب در تلویزیون توسط احمدی نژاد غیراخلاقی بود / درست ترین ایراد مهندس موسوی به احمدی نژاد، قانون شکنی او بود / هنگام تنفیذ خاتمی خیلی زور زدم که گریه نکنم
استیضاح وزیر آموزش و پرورش؛ به نام معلمان به کام دیگران؟
تبلیغات

"قابل توجه همشهریان عزیز:"
آزمایشگاه دکتر عزیز افشاری از ساختمان دکتر پورسیدیان در خیابان معین به ساختمان رضوانی در خیابان بوعلی جنب همان ساختمان قبلی منتقل شده است .
"فروش مغازه ومطب"
با بهترین موقعیت
یک باب مغازه تجاری به متراژ24متر ودو واحد آپارتمان به متراز 80متر با کاربری مطب با تمامی امتیازات ، واقع در خیابان امام ره کوچه پامچال به فروش می رسد. تماس 09111833998
"فروش ملک تجاری مسکونی"
یک قطعه زمین با کاربری تجاری ومسکونی با تماهی امتیازات ،دونبش با 13متر بر در خیابان اصلی به مساحت 200متر مربع واقع در بلوار پاییزان به فروش می رسد. تماس 09111833998
"فروش ملک مسکونی"
یک قطعه زمین به مساحت 1200متر مذبع با یک واحد خانه ویلایی با تمام امتیازات واقع در بلوار پاییزان فخیابان اصلی به فروش می رسد . تماس 09117585805
"فروش ویژه یک ملک تجاری در مرکز شهر تالش"
"اکازیون "
کاربری تجاری عرصه 90متر ،اعیان 200متر در دوطبقه با کلیه امتیازات تحویل فوری ،زیر قیمت بازار قابل معاوضه با آپارتمان وملک در تهران ،کرج ،قزوین تالش – خیابان امام ره روبروی قصر فرش رنجبر شماره تماس: 03622760780- 09131622675 - 09127371509نظر سنجی

شما به عنوان یک تالشی کدامیک از نشریات ومطبوعات تالش را می خوانید؟
کد امنیتی :
   مشاهده نتایج