صفحه نخستسراسریشهرستانیفرهنگ ، ادب و هنر تالشگفتگوگزارشمقالاتارسالی های شماارسال نظرات و مطالبپیوند ها
کد خبر : 13930810172917     |     زمان انتشار : 1393-08-10 17:29:17     |     سرویس خبری : اخبار شهرستانی

' نذر حسینیان دیارم '

پایگاه خبری تحلیلی تالش نیوز به نقل از ایرنا:آستارا - تالش ـ ایرنا ـ محرم که می رسد دلدادگی به اوج می رسد و کوی عشاق سرشار از ارادت به سرور و سالار آزادگان و شهیدان عالم می شود .

در محرم صدای یا حسین (ع) آشناترین فریاد می شود و عباس بزرگترین مدرس که مریدان را درس می دهد .

مردم تالش این عاشقان حریم نبوت در گوشه شمال غربی دریای خزر از دیرباز نگاه خاص و ویژه ای به محرم دارند و محرم و مراسم متداول در آن در نگاه اهالی شیعه و اهل سنت تالش همواره از قداست و احترام ویژه ای برخوردار است.

عشق به حسین (ع) و یاران جاودانه اش در اعماق دل شیفتگان خاندان حسینی آشیانه کرده و در ایام محرم به غلیان می افتد و در این ایام هر کسی به نوعی این عشق را ابراز می کند .

هر کس در هر کجا باشد محرم مقصد مشترک آنهاست تا با حضور در تکایا ، مساجد و دسته های عزاداری تبلور عشق درونی خود را نشان دهند . پیراهن سیاه و بیرقهای سبز و مشکی شناسنامه این ایام و فریاد یا حسین (ع) بهانه بغضهای شکسته شده و جاری شدن سیل اشک عاشقان حسین (ع) است.

عشق به حسین (ع) و دستگاه حسینی بزرگ و کوچک نمی شناسد ، زن و مرد نمی شناسد ، سنی و شیعه نمی شناسد در کلاس عاشقی محرم همه و همه محرمی می شوند و حسینی .

محرم همه را یک رنگ می کند و رنگ سیاه و سبز نماد ارادت می شود و بیرق هویت و اصالت. اینجا همه به مسابقه مشغول هستند سبقت در ارادت به دستگاه حسینی و خدمتی که از سر ارادت و اعتقاد است نه از سر ریا و تزویر.

در ایام محرم تالش سراسر شور می شود و شعور ، خیمه ها در گوشه و کنار شهر برافراشته شده ، ایستگاههای صلواتی بر پا گشته و نوجوانان و جوانان در این پایگاههای ارادت و دلدادگی خدمت می کنند ، شاید در روزهای دیگر آنها را ندیده باشی و به چشم نیایند ولی در این ایام و در این دستگاه عاشقانه تلاش می کنند.

در شهرستان تالش محرم که فرا می رسد مردم شانه به شانه هم در صفوف خدمت و شرکت در مراسم حسینی ردیف می شوند.

شیعه و اهل سنت تالش در کنار هم خود را خادم دستگاه حسینی دانسته و خدمت در این دستگاه را برای خود یک ارزش و افتخار می دانند.

وقتی که صدای طبل و سنج و شیپور دسته عزاداری در شهر می پیچد ، شور و نوای محرم حسینی سراسر تالش را فرا می گیرد و دوستداران عصمت و طهارت را در سوگ سرور آزادگان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) یکپارچه به ماتم و عزا می نشاند.

در ایام محرم حسینیان محلات تالش هر یک در تلاش اند تا بهتر از گذشته و دیگر محلات برنامه ها و مراسم خود را برگزار کنند.

عاشقان حسینی محله مسجد جامع ، کوچه ها و خیابان محله خود را سیاهپوش می کنند و با هم می خوانند 'ارباب صدای قدمت می آید / هنگامه اوج ماتمت می آید' اینها از چند روز مانده به محرم به پیشواز این ماه عزا می روند و با اجرای مراسم سنتی تشت گذاری سراسر شهر رنگ عزاداری حسینی(ع) به خود می گیرد.

بچه های محله عباسیه دلهای خود را مالامال از عشق حسین و عباس می کنند و می خوانند: بخون ای دل محرم امد از راه بخون اجر تو با عباس بی دست اینها پرشور ترین دستجات سینه زنی شهر را راه اندازی می کنند و دسته های عزاداری را به هویت شهر تبدیل می کنند.

'بچه های محله حسینیه' بی ریا و عاشق ترین مردمان شهر هستند اینجا محرم صفایی دیگر دارد دسته های عزاداران حسینی در ' حسینیه اعظم ' شهر پرشورتر و یکصدا می خوانند؛ دل را اگر از حسین بگیرم چه کنم بی عشق حسین اگر بمیرم چه کنم فردا که کسی را به کسی کاری نیست دامان حسین اگر نگیرم چه کنم از سوی دیگر فریادهای حزین و آشنایی می آید ، بچه های محله مسجد قاسمیه پرشورتر ، عاشق تر سینه زنان و زنجیر زنان یک دنیا ارادت تقدیم دستگاه حسینی می کنند.

اینجا همه آشنایند کسی بیگانه نیست اینها همه حسین (ع) را می شناسند و حسین (ع) همه این ارادتمندان را ، این عاشقان همه محرمی اند اینها همه دانش آموزان مکتب حسین(ع) و دلدادگان دانشگاه عاشورا هستند.

بار دیگر محرم سراسر شهر را در خود گرفته و بوی محرم می آید و اندوه جانکاه حادثه عاشورا را چه کسی است که نداند تنها ظهور منجی موعود تسلی خواهد داد.

این روزها میدان امام علی(ع) تالش حال و هوایی دارد ، جوانان این محله این میدان را محرمی کرده اند و با برپایی ایستگاههای عزاداری و احسان صلواتی و با برافراشتن پرچمهای عزا و دسته های سینه زنی و عزاداری آنها فریاد می زنند: سلام من به محرم به غصه و غم مهدی به چشم کاسه خون و به شال ماتم مهدی در آستانه ماه محرم شهر شور و هوایی وصف ناشدنی دارد همه جا رنگ معرفت و عشق به خود گرفته است به طوری که در سیاهداران مسجد امام سجاد (ع) مملو از عاشقان عزادار است ، حسینیه و مسجد حضرت ابوالفضل(ع) ترشابر سرشار از عاشقان حسینی ، مسجد امام جعفر صادق(ع) و محله سیدنکی همه جای شهر سرشار از ارادت به حسین(ع) و یارانش شده است.

شور و شوق وصف ناشدنی دسته های سینه و زنجیر زنی هیات ها و مساجد شهر ، فریاد حزن آلود یاحسین(ع) سر دسته ها ، هق هق های عاشقانه و خالصانه پیرغلامان حسینی و شور و شعف جوانان آگاه همه و همه صحنه هایی است که به قلم آوردنش سخت ترین کار است و ما را یارای ادای کامل دین نیست.

چند سطری را از سید شهیدان قلم سید مرتضی آوینی به امانت می گیرم آنجا که می نویسد : 'صحرای کربلا به وسعت تاریخ است و کار به یک «یالیتنی کنت معکم» ختم نمی شود.

مگر نه این است که هیچ کس را تا به بلای کربلا نیازموده اند ، از دنیا نخواهند برد؟ و مگر نه آنکه عاشورا هر روز در کربلای دلمان اتفاق می افتد.

مواظب باشیم 'حسین(ع)' دلمان به دست 'یزید' نفس اماره ، تشنه لب شهید نشود!

گردن ها را باریک آفریده اند تا در مسلخ کربلای عشق آسان تر بریده شود؟ آری این ابراز ارادتهای خالصانه نشانه معرفت و دین باوری عمیق مردمانی است که محرم ، عاشورا و کربلا را به تمام معنا دریافته اند.

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

سیدجلال سید محمدی

گزارش تصویری این خبر

اشتراک در 100 درجه اشتراک گذاری در FaceBook اشتراک گذاری در Twitter ارسال ایمیل به دوستان در Gmail اضافه کردن به Google Bookmarks اضافه کردن به Google Reader ارسال ایمیل به دوستان در یاهو

نظرات خوانندگان
نظرات هیچ نظری ثبت نشده است
ارسال نظر
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن نظر : *
کد امنیتی : *

سراسری
حسن روحانی:
آرمان ما به سانتریفیوژ وصل نیست / سر میز مذاکره نه آنها و نه ما راجع به آرمان و اصول بحث نمی‌کنیم / کشور با انزوا نمی‌تواند رشد مستمر داشته باشد/ برای مسائل مهم همه‌پرسی بگذاریم
فایننشال تایمز:
زنگ خطر به صدا درآمد، رواج بی سابقه مواد مخدر در میان زنان جوان ایرانی
خبر «انتخاب» قطعي است/ به جز جلیلی، شهردار قم را هم به عنوان رقیب لاریجانی پیشنهاد داده اند/ عناد جبهه پایداری با لاریجانی ، مربوط به امروز نیست
ماجرای تصاویر خاص روی تی‌شرت‌های ٤٠‌هزارتومانی
سعید جلیلی رقیب لاریجانی در قم می شود؟
محمدرضا عارف مطرح کرد:
احتمال ارائه لیست مشترک توسط اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل
واکنش ها به بازگشت «انتخاب» پس از 90 روز (2) ؛
ابطحی: «انتخاب» همیشه جزء لیست فیوریت (Favorite) من بوده / دولت باید طرفدار آزادی اندیشه و بیان باشد، بخصوص «انتخاب» که سایت حامی دولت بود / بهترین دوست دولت، منتقدان منصف هستند
سیدحسن خمینی:
جامعه‌ای که آمادگی ظهور ندارد، هزاران مهدی(عج) هم در آن راهگشا نیست / اولین گام خوب بودن، کینه زدایی است
احمد توکلی:
گرفتن عکس خانم رقیب در تلویزیون توسط احمدی نژاد غیراخلاقی بود / درست ترین ایراد مهندس موسوی به احمدی نژاد، قانون شکنی او بود / هنگام تنفیذ خاتمی خیلی زور زدم که گریه نکنم
استیضاح وزیر آموزش و پرورش؛ به نام معلمان به کام دیگران؟
تبلیغات

"قابل توجه همشهریان عزیز:"
آزمایشگاه دکتر عزیز افشاری از ساختمان دکتر پورسیدیان در خیابان معین به ساختمان رضوانی در خیابان بوعلی جنب همان ساختمان قبلی منتقل شده است .
"فروش مغازه ومطب"
با بهترین موقعیت
یک باب مغازه تجاری به متراژ24متر ودو واحد آپارتمان به متراز 80متر با کاربری مطب با تمامی امتیازات ، واقع در خیابان امام ره کوچه پامچال به فروش می رسد. تماس 09111833998
"فروش ملک تجاری مسکونی"
یک قطعه زمین با کاربری تجاری ومسکونی با تماهی امتیازات ،دونبش با 13متر بر در خیابان اصلی به مساحت 200متر مربع واقع در بلوار پاییزان به فروش می رسد. تماس 09111833998
"فروش ملک مسکونی"
یک قطعه زمین به مساحت 1200متر مذبع با یک واحد خانه ویلایی با تمام امتیازات واقع در بلوار پاییزان فخیابان اصلی به فروش می رسد . تماس 09117585805
"فروش ویژه یک ملک تجاری در مرکز شهر تالش"
"اکازیون "
کاربری تجاری عرصه 90متر ،اعیان 200متر در دوطبقه با کلیه امتیازات تحویل فوری ،زیر قیمت بازار قابل معاوضه با آپارتمان وملک در تهران ،کرج ،قزوین تالش – خیابان امام ره روبروی قصر فرش رنجبر شماره تماس: 03622760780- 09131622675 - 09127371509نظر سنجی

شما به عنوان یک تالشی کدامیک از نشریات ومطبوعات تالش را می خوانید؟
کد امنیتی :
   مشاهده نتایج