صفحه نخستسراسریشهرستانیفرهنگ ، ادب و هنر تالشگفتگوگزارشمقالاتارسالی های شماارسال نظرات و مطالبپیوند ها
کد خبر : 13930211133648     |     زمان انتشار : 1393-02-11 13:36:48     |     سرویس خبری : اخبار شهرستانی

یاد گل آقا

پایگاه خبری تحلیلی تالش نیوز به نقل از ایرنا:رشت - ایرنا - مروری در آینه تاریخ معاصر ایران اسلامی، درگذشت کیومرث صابری فومنی مشهور به گل آقا نویسنده، طنزنویس و پایه گذار موسسه گل آقا را در یازدهم اردیبشهت 83 را به ثبت رسانده تا این روز، بهانه ای شود برای تنها یادآوری گل آقای ایران زمین!!!

کیومرث صابری فومنی معروف به گل آقای دوست داشتنی ایران اسلامی که نمی دانم چرا برای نکوداشتش کوتاهی می کنیم این ایام تنها در برنامه تلویزیونی طنز ˈقندپهلوˈ کاریکاتوری از تصویرش با لبخندی ملیح دیده می شود.

مدتی که به یازدهم اردیبشهت نزدیک می شویم با خودم زمزمه می کنم که ˈدو کلمه حرف حسابˈ مان برای فراموشی مشاهیر بزرگ که به آنها در سخنرانی هایمان می نازیم، چیست؟! گل آقا، بی تردید از برجسته ترین طنزپردازان تاریخ طنز ایران است که در هوشمندی، ذکاوت، دین داری و وطن پرستی در زمره بزرگان این مرز و بوم بود و اکنون 10 سال است که میان ما، گل آقای این سرزمین نیست.

با توجه به ابعاد شخصیتی، آثار ارزنده و فعالیت های جاودان ˈکیومرث صابری فومنیˈ، جا دارد اندیشه های وی در جامعه امروز گسترش یابد.

غروب زندگی گل آقا با دو کلمه حرف حساب که با آن طلوع کرد، تمام نشد و شاید اگر حالا بود حرف های حساب زیادتری را به زبان می آورد.

باور داریم به اینکه خورشید به امید طلوع دل انگیز تر غروب می کند و تو با اطمینان در پیشگاه خداوند که حواسش به همه چیز است، جواب سوالات معبودت را خیلی با آرامش و حساب شده که از خود حضرت حق فرا گرفته ای، خواهی داد.

تو که بی پرده می گفتی و می سرودی، پس چرا شعرهایت در مجله توفیق با امضای گردن شکسته فومنی چاپ می شد؛ شاید در روزنامه اطلاعات دو کلمه حرف حساب گردن شکسته فومنی را به میان آوردی تا جبران کرده باشی.

به گزارش خبرنگار ایرنا، کیومرث صابری فومنی بدون هیچ گونه وابستگی به جناح های سیاسی همان طور که خود می نوشت گل آقای ایران زمین بود، او که همیشه در روی جلد مجله اش این شعر آمده بود که: ˈیک زبان دارم دو تا دندان لق/ می زنم تا می توانم حرف حقˈ. وفاداری به انقلاب، منحرف نشدن از اصول و چارچوب ارزش های اسلامی، داشتن دانش متناسب با تخصص و گسترش این دانش در عرصه فرهنگ و قلم از شاخصه های مختص این شخصیت ارزنده ایرانی است.

نجابت یک ایرانی مسلمان پیروی اهل بیت(ع) در سلوک و رفتار او موج می زد. متانت و ادب او در طنزپردازی مثال زدنی بود. همگان اذعان دارند که پرداختن به اندیشه ها و آثار مفاخری هم چون گل آقا در تضمین آینده جوانان کشور موثر است و موجب پویایی و شادابی جامعه اسلامی می شود.

گل آقا واقعیت های جامعه را در قالب هنر مطرح می کرد و قلم خود را فدای چیزهای روزمره نکرد و این امر مهم، برای اقشار جامعه الگویی آموزنده است.

کیومرث صابری فومنی هفتم شهریورماه سال 1320 در یکی از روستاهای صومعه سرا در غرب مرکز استان گیلان که آن زمان در محدوده شهرستان فومن بود، در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود.

پدرش کارمند اداره دارایی و مادرش از سادات و معدود زنان باسواد روستا بود که بعد از فوت پدر به مکتبداری پرداخت.

کیومرث صابری در کنار شاگردی دکان خیاطی، تحصیل را ادامه داد و در 18 سالگی در روستای کسماء صومعه سرا معلم شد.

وی در سال 1340 در کنکور رشته سیاسی دانشکده حقوق تهران قبول شد و در سال 1345 شعرهایش در مجله توفیق با امضای گردن شکسته فومنی چاپ می شد. البته اولین نوشته هایش در سال 1336 تا 1339 در مجله امید ایران به چاپ رسیده بود.

گشایش ستون دوکلمه حرف حساب در روزنامه اطلاعات و طنز جسورانه او نام گل آقا را بر سر زبان ها انداخت که در نهایت در 23 دی ماه 63 عنوان دوکلمه حرف حساب و نام مستعار گل آقا را برای خود برگزید و طنزهایش را در روزنامه اطلاعات به چاپ رساند.

طنز سیاسی که تقریباً از سال 59 به این سو تعطیل شده بود، با شکل گیری این ستون طنز دوباره احیا شد.

صابری فومنی در سال 58 به اولین مسوولیت دولتی خود یعنی مدیرکل دفتر آموزش بازرگانی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش رسید اما هنگامی که دوست صمیمی او شهید رجایی به نخست وزیری و ریاست جمهوری رسید، صابری به مشاورت فرهنگی نخست وزیر و رییس جمهوری منصوب شد ولی شوق نوشتن و قلم بر قدرت سیاسی پیروز شد و در سال 62 از مشاغل سیاسی کنار رفت.

او می گفت: سعی می کنم با مردم و انقلاب به صداقت رفتار کنم؛ اینها و بسیاری از مسائل دیگر منجر به این می شود تا با همان لحن محکم انتقاد کنم ... با این همه من هم از تیر اتهام جان سالم به در نبرده ام بارها به مقابله با من برخاسته اند اما من کار خودم را کرده ام.

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، گل آقا را فردی می دانستند که هرگز قلم و قریحه خود را جز در راه ایمان و باورش به کار نگرفت و این نشان از طبع بالای صابر فومنی است.

موسسه فرهنگی گل آقا علاوه بر انتشار هفته نامه گل آقا، نشریات بچه ها گل آقا و ماهنامه گل آقا را نیز منتشر می کرد که صابری فومنی شعرهای طنز و کاریکاتورهای مجموعه های منتشر شده را به صورت کتاب هایی منتشر کرده بود.

وی همچنین چهار جلد از دو کلمه حرف حساب را به صورت کتابی درآورد. اولین شماره هفته نامه گل آقا در 23 دی 69 منتشر و آخرین شماره آن در سیزدهمین سال انتشار در سال 81 و پس از آن دیگر منتشر نشد.

او قول داده بود عاقبت روزی دلیل تعطیل کردن هفته نامه را به شرطی که عمری باقی بماند، بگوید که اجل به او مهلت این کار را نداد و در یازدهم اردیبهشت ماه سال 83 به علت بیماری در بیمارستان مهر تهران دارفانی را وداع گفت و پیکرش در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

در یک کلام؛ تو ای گل آقای ایران اسلامی، همیشه باقی خواهی ماند و اندیشه هایت را هم اکنون هزاران ایرانی با افتخار در خود می پرورانند حتی اگر جایی چاپ نشود و کسی آن ها را نخواند.

امید داریم که مسوولان با افتخار، برای راه اندازی دبیرخانه ای منسجم در راستای معرفی و شناساندن عقاید و آثار گل آقا برای افراد جامعه و زنده نگهداشتن افکار ناب مرحوم صابری فومنی، در شهر زادگاهش فومن اقدام کنند. شعرهای طنز گل آقا برای بچه ها که با شعرهای او بزرگ شدند و بزرگسالان که با اشعارش زیستند، همیشه باقی بوده و خواهد ماند.

گزارش از: امیر پوراحمد

گزارش تصویری این خبر

اشتراک در 100 درجه اشتراک گذاری در FaceBook اشتراک گذاری در Twitter ارسال ایمیل به دوستان در Gmail اضافه کردن به Google Bookmarks اضافه کردن به Google Reader ارسال ایمیل به دوستان در یاهو

نظرات خوانندگان
نظرات هیچ نظری ثبت نشده است
ارسال نظر
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن نظر : *
کد امنیتی : *

سراسری
حسن روحانی:
آرمان ما به سانتریفیوژ وصل نیست / سر میز مذاکره نه آنها و نه ما راجع به آرمان و اصول بحث نمی‌کنیم / کشور با انزوا نمی‌تواند رشد مستمر داشته باشد/ برای مسائل مهم همه‌پرسی بگذاریم
فایننشال تایمز:
زنگ خطر به صدا درآمد، رواج بی سابقه مواد مخدر در میان زنان جوان ایرانی
خبر «انتخاب» قطعي است/ به جز جلیلی، شهردار قم را هم به عنوان رقیب لاریجانی پیشنهاد داده اند/ عناد جبهه پایداری با لاریجانی ، مربوط به امروز نیست
ماجرای تصاویر خاص روی تی‌شرت‌های ٤٠‌هزارتومانی
سعید جلیلی رقیب لاریجانی در قم می شود؟
محمدرضا عارف مطرح کرد:
احتمال ارائه لیست مشترک توسط اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل
واکنش ها به بازگشت «انتخاب» پس از 90 روز (2) ؛
ابطحی: «انتخاب» همیشه جزء لیست فیوریت (Favorite) من بوده / دولت باید طرفدار آزادی اندیشه و بیان باشد، بخصوص «انتخاب» که سایت حامی دولت بود / بهترین دوست دولت، منتقدان منصف هستند
سیدحسن خمینی:
جامعه‌ای که آمادگی ظهور ندارد، هزاران مهدی(عج) هم در آن راهگشا نیست / اولین گام خوب بودن، کینه زدایی است
احمد توکلی:
گرفتن عکس خانم رقیب در تلویزیون توسط احمدی نژاد غیراخلاقی بود / درست ترین ایراد مهندس موسوی به احمدی نژاد، قانون شکنی او بود / هنگام تنفیذ خاتمی خیلی زور زدم که گریه نکنم
استیضاح وزیر آموزش و پرورش؛ به نام معلمان به کام دیگران؟
تبلیغات

"قابل توجه همشهریان عزیز:"
آزمایشگاه دکتر عزیز افشاری از ساختمان دکتر پورسیدیان در خیابان معین به ساختمان رضوانی در خیابان بوعلی جنب همان ساختمان قبلی منتقل شده است .
"فروش مغازه ومطب"
با بهترین موقعیت
یک باب مغازه تجاری به متراژ24متر ودو واحد آپارتمان به متراز 80متر با کاربری مطب با تمامی امتیازات ، واقع در خیابان امام ره کوچه پامچال به فروش می رسد. تماس 09111833998
"فروش ملک تجاری مسکونی"
یک قطعه زمین با کاربری تجاری ومسکونی با تماهی امتیازات ،دونبش با 13متر بر در خیابان اصلی به مساحت 200متر مربع واقع در بلوار پاییزان به فروش می رسد. تماس 09111833998
"فروش ملک مسکونی"
یک قطعه زمین به مساحت 1200متر مذبع با یک واحد خانه ویلایی با تمام امتیازات واقع در بلوار پاییزان فخیابان اصلی به فروش می رسد . تماس 09117585805
"فروش ویژه یک ملک تجاری در مرکز شهر تالش"
"اکازیون "
کاربری تجاری عرصه 90متر ،اعیان 200متر در دوطبقه با کلیه امتیازات تحویل فوری ،زیر قیمت بازار قابل معاوضه با آپارتمان وملک در تهران ،کرج ،قزوین تالش – خیابان امام ره روبروی قصر فرش رنجبر شماره تماس: 03622760780- 09131622675 - 09127371509نظر سنجی

شما به عنوان یک تالشی کدامیک از نشریات ومطبوعات تالش را می خوانید؟
کد امنیتی :
   مشاهده نتایج