صفحه نخستسراسریشهرستانیفرهنگ ، ادب و هنر تالشگفتگوگزارشمقالاتارسالی های شماارسال نظرات و مطالبپیوند ها
کد خبر : 13920925160547     |     زمان انتشار : 1392-09-25 16:05:47     |     سرویس خبری : اخبار شهرستانی

میلیاردها تومان پول تالشی ها که نصیب کرم خاکی شد

پایگاه خبری تحلیلی تالش نیوز:وقتی سه سال پیش فردی با نام «ا. ش»، طرحی را به نام «ورمی کمپوست» به جهاد کشاورزی کرج (استان البرز) برده و مجوز لازم برای تولید «ورمی کمپوست» را گرفت هیچ کس نمی توانست تصور کند که روزی این شرکت میلیارد ها تومان را جذب فعالیت خود خواهد نمود

«ورمی کمپوست» به تولید کود شیمیایی آلی از کرم‌های مخصوص گفته می‌شود که در بسیاری از کشورها اجرا شده و آلودگی کود حیوانی را ندارد و از تمام تولیدات حتی فضله‌های این کرم‌ها می‌توان در صنایع مختلف حتی صنایع هسته‌ای هم استفاده کرد.

البته باید گفت بیش از 2700 کرم خاکی در طبیعت وجود دارد که با کاوش خاک و تغذیه عناصر موجود در خاک باعث افزایش قدرت باروری آن می‌شود.

ورمی کمپوست نیز حاصل تغذیه کرم‌های قرمزو حلقوی بارانی است و محصول این فرآیند، کود آلی است که یکی از غنی‌ترین کودهای شناخته شده در دنیا به شمار می‌رود و باعث بهبود و استحکام ساختمان خاک و افزایش عملکرد گیاهان می‌شود .

قبل از ارایه طرح «ا. ش» این کود، روی خاک و زمین‌های با مساحت بالا تولید می‌شد ولی او با تاسیس «شرکت سایه‌گستران زندگی ایرانیان» با بسته‌بندی و ریختن کرم‌ها در داخل سبدهای مخصوص، تولید را منسجم کرده و به دلیل نیاز به منابع انسانی تصمیم گرفت برای تولید کود و نگهداری از کرم‌ها از نیروی کار مردم عادی استفاده کند.

شرکت او از سه سال پیش، فعالیت خود را با به امانت‌گذاشتن سبدهای حاوی کرم تولید‌کننده کود یا به نوعی فروش آنها به قیمت 24هزارتومان به هر فرد آغاز کرد.

شرکت سبدهای فروخته‌شده را پس از دو ماه به قیمت 30‌هزار تومان از مشتریان می‌خرید، البته مشروط بر آنکه طی این دو ماه هفت‌کیلوگرم کود ارگانیک سالم در هر سبد تولید شده باشد.

با توجه به سود قابل توجه و منظمی که شرکت به مردم می‌داد، آوازه فعالیت این شرکت در شهر کرج پیچید و عده زیادی از مردم برای خرید این سبدها به شرکت مراجعه کردند تا جایی که صف‌های طولانی در مقابل این شرکت برای واریز پول و تحویل سبد تشکیل شد و پول‌های میلیاردی به حساب مدیرعامل واریز شد.

به گفته یکی از مالباختگان در سال اول، عده زیادی از مردم سود خود را طبق تعهدات شرکت دریافت کردند و فعالیت شرکت نیز طبق روال عادی ادامه داشت؛ همین باعث تقویت اعتماد مردم به شرکت شدوبا گسترش فعالیت های شرکت شعبات مختلفی از آن در استانها وشهرستانها دایر شدتا این که در روزهای اخیر اخبار متناقضی از آن به گوش میرسد.

در طی چند روزگذشته اخبار ومطالب مختلفی در خصوص سرمایه گذاری های بعمل آمده در خصوص شرکت پرورش دهند ورمی کمپوست که در طی دو سال اخیر اقدام به فعالیت در شهرستان نموده وتوانسته بود افراد زیادی را جذب سرمایه گذاری در این شرکت نماید شنیده شده است بر اساس اخبار بدست آمده این شرکت از حدود 2سال پیش فعالیت خود را در شهرستان تالش آغاز نمود البته بایستی گفت مقر اصلی این شرکت در استان البرز وکرج می باشد که اقدام به دایر نمودن شعبه در گیلان وشهرستانهای آن نموده ود آستارا وتالش مبادرت به جذب سرمایه و انجام فعالیت کرده است .

در همین خصوص چندیپیش خبرگزاری ایسنا اقدام به انتشار خبری در خروجی خود قرار داد به این موضوع پرداخت ونوشت رییس سازمان نظام صنفی کشاورزی استان البرز گفت: شرکت پرورش‌دهنده ورمی کمپوست هیچ‌ وقت با این سازمان ارتباطی نداشته و بدون مجوز فعالیت کرده است.

فرشید ترابی در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: سازمان نظام صنفی کشاورزی باید برای واحدهای تولیدی، مجوز فعالیت صادر کند تا آن‌ها اجازه فعالیت داشته باشند اما شرکت پرورش‌دهنده ورمی کمپوست با مدیریت الف.ش که در استان البرز فعالیت می‌کرد هیچ مجوزی از این سازمان نداشت.

وی افزود: سازمان نظام صنفی کشاورزی با سابقه‌ای حدود دو سال قدرت اجرایی و برخورد با متخلفان را از قبیل پلمپ کردن واحدهای بدون مجوز نداشت.

رییس سازمان نظام صنفی کشاورزی استان البرز ادامه داد: شرکت تولیدکننده ورمی کمپوست که اخیرا از تعداد بسیاری از سرمایه‌گذاران کلاهبرداری کرده اعلام کرده بود که با همکاری سازمان نظام صنفی کشاورزی و سازمان فنی و حرفه‌ای استان اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزشی پرورش ورمی کمپوست کرده در حالی که کلاس‌های آموزشی که تحت نظارت و همکاری این دو سازمان برگزار شده حدود دو ماه است که در سطح کشوری و استانی آغاز شده و هیچ ارتباطی با این شرکت ندارد.

ترابی تاکید کرد: اگر سازمان نظام صنفی کشاورزی از تبلیغات نادرست این شرکت مطلع بود حتما مراتب را به اطلاع عموم و مردم ایران می‌رساند تا چنین اتفاقی به وقوع نپیوندد.

اما این شرکت از حدود 2سال پیش وارد شهرستان تالش شد و توانست با تبلیغات وانجام شگرد های خاص تبلیغی افراد بسیاری را جذب فعالیت خود کند اگر چه اوایل کار همانگونه که در خبر فوق اعلام شده اقدام به واگذاری وسپس خرید جعبه های ورمی کمپوست می نمود ولی بعد ها که کار وبارش سکه شد اقدام به اجاره دوسوله در یکی ازمحلات جوکندان ومتمرکز نموده همه فعالیت ها در آن محل استیجاری کرده وفقط سود ماهیانه را در هر دوماه یک بار به سرمایه گذاران تحویل می داد یکی از سرمایه گذاران که حدود 12میلیون تومان را سرمایه گذاری نموده بود می گوید حدود 12میلیون تومان پول داده بودم که هردوماه یک بار یک برگ چک به مبلغ 2میلیون تومان دریافت می کردم واین روند حدود یک سال ادامه داشت تا این که این اواخر اقدام به سرمایه گذاری مجددی به میزان 90میلیون تومان دیگر نمودم .

وی می افزاید : البته بسیار شانس آوردم که این مبلغ را رفتم ودر محل دفتر شرکت در کرج در قبال دریافت یک برگ چک ضمانتی به شماره حساب یکی از مسئولین این شرکت در شهرستان واریز نمودم ،که پس از گذشت حدود یک ماه سود اولیه را که حدود 7میلیون تومان می شد منتظر در یافتش شدم ولی با گذشت 5 روزخبری نشد چون در دفعات قبل سر موعد مقرر چک هاصادر می شد من هم به فرد مذکور زنگ زدم و پیگیر شدم که فردای آن روز چکی به مبلغ 8میلیون تومان را برایم صادر وارسال کردند که حتی یک میلیون تومان نیز بیشتر از مبلغ موردنظر بود همین امر مرا متعجب ومشکوک نمود

این سرمایه گذار در شرکت ورمی کمپوست می افزاید: پس ازگذشت چند روز شایعات وحرف وحدیثها در این خصوص بیشتر وبیشتر شد وچندین بار پیگیری وزنگ زدم خبری از افراد مسئول در شرکت نشد بلافاصله بواسطه چک ضمانتی که در دست داشتم شکوایئه ای را تنظیم واقدام به توقیف اموال وی نمودم در پی گیری ازاداره ثبت اسناد متوجه شدم فرد مورد نظر من که به عنوان یکی از مسئولین این شرکت در شهرستان بود سه باب خانه در اختیار دارد که دو واحد در رهن بانک ویکی دیگر آزاد بود من نیز بلافاصله اقدام به توقیف همان واحد ساختمانی نمودم ومنتظر دادرسی وانجام مراحل قانونی می باشم

وی گفت : من حدود 102 میلیون تومان پول داده بودم که ساختمان وی را توقیف کردم ولی خیلی ها هستند که هنوز تکلیف آنها مشخص نیست در بررسی های بعمل امده یک منبع موثق اعلام داشت : حدود 500 نفر ازهمشهریان تالش اقدام به سرمایه گذاری در این شرکت نموده اند که که از میزان مبلغ 2 تا 150میلیون تومان سرمایه گذاری کرده اند .

وی می گوید مجموع پولهای سرمایه گذاری شده توسط تالشی ها مابین7 تا 10میلیارد تومان تخمین زده میشود .

در طی روزهای گذشته چندین نفر با مراجعه به منابع ذیصلاح اعلام سرمایه گذاری در این شرکت نموده وهمچنین پی گیر وضعیت مسئولین این شرکت هستند البته ناگفته پیداست بسیاری از افراد سرشناس وتحصیل کرده شهرستان نیز اقدام به سرمایه گذاری در این خصوص کرده اند که نمی توانند ابراز نمایند.در هر صورت با وضعیت بوجود آمده میلیارد ها تومان پول وسرمایه تالشی ها بلاتکلیف شده است " گویی داستان کریم خان بار دیگرتکرار شده است " در همین رابطه فرمانداری شهرستان ملارد در استان البرز در خبری تحت عنوان "آخرین وضعیت و اقدامات صورت گرفته در خصوص شرکت تولیدی ورمی کمپوست"اقدامات خود را بصورت موردی در این خصوص اعلام می دارد که عینا در ذیل اشاره میشود فرمانداری ملارد در این خبر که در مورخه 23 آذردر خروجی پرتال خود قرار داده می آورد " داود کرمی سرپرست فرمانداری شهرستان ملارد اقدامات صورت گرفته توسط فرمانداری و آخرین وضعیت مدیران شرکت تولیدکننده ورمی کمپوست را تشریح کرد : • با پیگیری این فرمانداری روز سه شنبه ساعت 11 صبح مورخ 19/9/92 آقای م. ش مسئول اصلی پروژه ورمی کمپوست در شهرستان ملارد شخصا با پای خود به فرمانداری ملارد مراجعه و ضمن اعلام آمادگی برای پاسخگویی به علل بوجود آمدن مشکل در فعالیت شرکت یاد شده خواستار پیگیری و اعطاء مهلت لازم به ایشان برای پرداخت مطالبات طلبکاران خود شدند .

• با توجه به برخورد ملایم فرمانداری و مجموعه اعضای شورای تامین شهرستان جهت جلب اعتماد و ارزیابی میزان صداقت وی ،برادر وی نیز پس از برقراری تماس تلفنی مجاب شد که به فرمانداری مراجعه کند که ساعت 19 همانروز در محل فرمانداری حاضر و آمادگی خود را برای وصول مطالبات طلبکاران اعلام نمودند.

• اعتماد دو برادر مذکور و انتقال مطالب آنها به پدرشان آقای الف .ش و تماس های اعتمادزای اینجانب وی را نیز مجاب کرد تا روز پنجشنبه 21/9/92 خود را به فرمانداری معرفی نماید.

• اقدامات قضایی از سوی آقای حسین زاده دادستان شهرستان در خصوص تفهیم اتهام ، انجام بازجویی و صدور قرار مقتضی در محل دفتر فرماندار صورت گرفت ، قبلا نیز قرار ممنوع الخروجی و توقیف اموالشان از سوی دادستان صادر شده بود .

• اقدامات انتظامی نیز جهت حفظ جان آنها و لحاظ قرار بازداشت صادره دادستان ، از سوی عوامل انتظامی صورت گرفته است .

• در مذاکرات و بازجوییهای صورت گرفته انگیزه مراجعه ، پرداخت مطالبات سرمایه گذاران و ادامه فعالیت شرکت در تولید کود ورمی و اطمینانی که از برخورد فرمانداری کسب کردند تا درسایه اقدامات انتظامی و قضایی به فعالیت خود ادامه دهند ، عنوان شده است

. • نامبردگان در پاسخ به علت ناپدید بودن خود نیز عنوان کردند که نامه جهاد کشاورزی مبنی بر اتمام مدت پروانه فعالیت باعث نگرانی سرمایه گذاران و هجوم آنها برای دریافت سرمایه و عدم امکان پاسخگویی آنی به مطالبات باعث شد از بیم جان خود مدتی ناپدید باشند .

• متاسفانه در طول چند روز گذشته برخی از مسئولین بدون داشتن دانش حقوقی لازم نسبت به این موضوع اظهار نظر قضایی کرده و آنها را کلاهبردار 4000 میلیارد تومانی نامیده اند و این امر باعث نگرانی مردم و هجوم آنها به مراجع قضایی برای شکایت و نیز تجمعات اعتراض آمیز شده و از این مصاحبه های ناشیانه نیز رسانه های خارجی را به سوء استفاده تبلیغی علیه دولت و نظام ترغیب نموده اند ، در حالیکه تاکنون هیچ دلیل قابل اتکا و قانع کننده ای مبنی بر کلاهبرداری این شرکت پیدا نشده و بر اساس اظهارات خود اعضای شرکت ، رقم بدهی حدود 120 میلیارد تومان بوده و معلوم نیست رقم کذایی 4000 میلیارد تومانی از کجا آمده است ! البته این امر به معنی دفاع از سوء مدیریت مدیران شرکت نبوده و نیز نافی کشف عناوین مجرمانه احتمالی آتی نیست .

• در بازدیدی که توسط اعضای شورای تامین از تعداد کمی از کارگاههای شرکت صورت گرفت ، میزان قابل توجهی کود استحصال شده بصورت بسته بندی و نیز فله ای و نیز مقدار قابل ملاحظه ای جعبه های حاوی کرم رویت شده که از محل فروش آنها مقداری از مطالبات سرمایه گذاران قابل پرداخت میباشد ،

• از آنجا که عدم ادامه فعالیت شرکت هر روزه باعث از بین رفتن کرمهای موجود در کارگاههای متعلق به شرکت گردیده و النهایه موجب کاهش ظرفیت شرکت برای پرداخت مطالبات سرمایه گذاران است ، از اینرو حتما تدابیر لازم برای امکان ادامه فعالیت شرکت تحت نظارت دستگاههای ذیربط ضروری است ، در غیر اینصورت با زندان رفتن آنها مشکلی از انبوه مردمی که با هزاران امید در این امر سرمایه گذاری کرده اند حل نخواهد شد .

• با توجه به اینکه این که این موضوع ملی بوده و بیش از 16 استان کشور و حدود 12هزار خانوار را در گیر کرده است ، مدیریت آن نیز باید توسط عزم ملی مسولان دستگاههای مرتبط باشد تا این تدبیر بکار گرفته شده به نتیجه مطلوب برسد .

• آنچه مهم است اینست که آقایان ش فرار نکرده و با پای خود به فرمانداری پناه آورده اند و تحت نظر اعضای شورای تامین شهرستان ملارد میباشند تا مسئولان در خصوص نحوه مدیریت موضوع تصمیم بگیرند . در هر صورت این شرکت در شهرستان تالش مبالغ کلانی را برای سرمایه گذاری جذب کرد ودر حال حاضر تعداد زیادی از سرمایه گذاران مبالغ سرمایه گذاری خود را بلاتکلیف میدانند در همین رابطه دادستان تالش در گفتگو با تیلار در همین خصوص از شاکیان درخواست نموده وگفت :چون پرونده این شرکت در مراجع قضایی استان البرز در دست بررسی است ازشاکیان شرکت تولیدکننده "ورمی کمپوست " می خواهم با مراجعه به دادسرای تالش طرح شکایت کنند. تا با تشکیل پرونده این شکایتها برای رسیدگی به مراجع قضایی استان البرز ارسال شود امید است با تلاشهای مسئولین مربوطه روزنه هایی برای بازگشت سرمایه همشهریان وهموطنان عزیز ایجاد شود

گزارش تصویری این خبر

اشتراک در 100 درجه اشتراک گذاری در FaceBook اشتراک گذاری در Twitter ارسال ایمیل به دوستان در Gmail اضافه کردن به Google Bookmarks اضافه کردن به Google Reader ارسال ایمیل به دوستان در یاهو

نظرات خوانندگان
نظرات
m.bakhteh
1392-10-12 16:39:48

اخبار و مستندات مربوط به شرکت بحرانزده ورمی کمپوست (سایه گستران زندگی ایرانیان )
http://vermicagroup.blogfa.com/
ساده لوح
1392-10-29 14:35:44

سلام.این آقای شریفی این همه خانواده رو به خاک سیاه نشونده ومدیون شکم گرسنه زن و بچه هایی هست که این روزا سر گرسنه به زمین میذارن.متأسفانه قانون این آقا رو زیر چتر حمایت خودش گرفته و دست همه ما سرمایه گذاران دیروز و بیچاره های امروز به هیچ کجا بند نیست.باز هم زور و زر و پارتی قدرتش رو به ما بیچاره ها ثابت کرد. خدایا از ظلم ظالم به کی شکایت کنیم...
علی
1392-12-06 17:48:05

عقیده من اینه که هرکی پولشو تو این کار آورده حقشه که این بلا سرش بیاد .این عاقبت آدمایی که میخوان پولشون یک دفعه چند برابر شه
ارسال نظر
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن نظر : *
کد امنیتی : *

سراسری
حسن روحانی:
آرمان ما به سانتریفیوژ وصل نیست / سر میز مذاکره نه آنها و نه ما راجع به آرمان و اصول بحث نمی‌کنیم / کشور با انزوا نمی‌تواند رشد مستمر داشته باشد/ برای مسائل مهم همه‌پرسی بگذاریم
فایننشال تایمز:
زنگ خطر به صدا درآمد، رواج بی سابقه مواد مخدر در میان زنان جوان ایرانی
خبر «انتخاب» قطعي است/ به جز جلیلی، شهردار قم را هم به عنوان رقیب لاریجانی پیشنهاد داده اند/ عناد جبهه پایداری با لاریجانی ، مربوط به امروز نیست
ماجرای تصاویر خاص روی تی‌شرت‌های ٤٠‌هزارتومانی
سعید جلیلی رقیب لاریجانی در قم می شود؟
محمدرضا عارف مطرح کرد:
احتمال ارائه لیست مشترک توسط اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل
واکنش ها به بازگشت «انتخاب» پس از 90 روز (2) ؛
ابطحی: «انتخاب» همیشه جزء لیست فیوریت (Favorite) من بوده / دولت باید طرفدار آزادی اندیشه و بیان باشد، بخصوص «انتخاب» که سایت حامی دولت بود / بهترین دوست دولت، منتقدان منصف هستند
سیدحسن خمینی:
جامعه‌ای که آمادگی ظهور ندارد، هزاران مهدی(عج) هم در آن راهگشا نیست / اولین گام خوب بودن، کینه زدایی است
احمد توکلی:
گرفتن عکس خانم رقیب در تلویزیون توسط احمدی نژاد غیراخلاقی بود / درست ترین ایراد مهندس موسوی به احمدی نژاد، قانون شکنی او بود / هنگام تنفیذ خاتمی خیلی زور زدم که گریه نکنم
استیضاح وزیر آموزش و پرورش؛ به نام معلمان به کام دیگران؟
تبلیغات

"قابل توجه همشهریان عزیز:"
آزمایشگاه دکتر عزیز افشاری از ساختمان دکتر پورسیدیان در خیابان معین به ساختمان رضوانی در خیابان بوعلی جنب همان ساختمان قبلی منتقل شده است .
"فروش مغازه ومطب"
با بهترین موقعیت
یک باب مغازه تجاری به متراژ24متر ودو واحد آپارتمان به متراز 80متر با کاربری مطب با تمامی امتیازات ، واقع در خیابان امام ره کوچه پامچال به فروش می رسد. تماس 09111833998
"فروش ملک تجاری مسکونی"
یک قطعه زمین با کاربری تجاری ومسکونی با تماهی امتیازات ،دونبش با 13متر بر در خیابان اصلی به مساحت 200متر مربع واقع در بلوار پاییزان به فروش می رسد. تماس 09111833998
"فروش ملک مسکونی"
یک قطعه زمین به مساحت 1200متر مذبع با یک واحد خانه ویلایی با تمام امتیازات واقع در بلوار پاییزان فخیابان اصلی به فروش می رسد . تماس 09117585805
"فروش ویژه یک ملک تجاری در مرکز شهر تالش"
"اکازیون "
کاربری تجاری عرصه 90متر ،اعیان 200متر در دوطبقه با کلیه امتیازات تحویل فوری ،زیر قیمت بازار قابل معاوضه با آپارتمان وملک در تهران ،کرج ،قزوین تالش – خیابان امام ره روبروی قصر فرش رنجبر شماره تماس: 03622760780- 09131622675 - 09127371509نظر سنجی

شما به عنوان یک تالشی کدامیک از نشریات ومطبوعات تالش را می خوانید؟
کد امنیتی :
   مشاهده نتایج